Budowa domu także może być niezła inwestycją kapitałową. Wystarczy tylko zastosować materiały o jakości dwukrotnie przewyższające te, o których mówi rozporządzenie ministra infrastruktury.
Podczas stawiania domu należy zwrócić uwagę, by użyte materiały miały jak najmniejszy współczynnik przenikania ciepła (traciły go jak najmniej, czyli izolowały jak najlepiej). Trzeba też dobrze docieplić skorupę budynku:
Zyski z dobrze zabezpieczonych powierzchni uwidaczniają się w niższych rachunkach za ogrzewanie. Przy założeniu, że dom ogrzewamy gazem (najdroższym obecnie źródłem energii cieplnej) po 15 latach zaoszczędzimy 39 tys. zł. Zysk może być dużo większy, bo zależy on od ceny gazu, która rośnie szybciej niż założone w tym wypadku 10 proc. rocznie.
Zwrot z inwestycji będzie jeszcze wyższy, gdy kupimy pompy ciepła. To zapewni nam bardzo tanie ogrzewanie pomieszczeń i wody użytkowej. W dodatku jest to ogrzewanie ekologiczne, gdyż pochodzi z odnawialnych źródeł:
Nie mniej istotną korzyścią płynącą z zainstalowania pompy ciepła jest wygoda. Nie musimy martwić się o opał, miejsce na węgiel, jego transport. Jesteśmy niezależni od wszystkiego i wszystkich. Pompy ciepła zapewniają również ogrzewanie energooszczędne. Współczynnik sprawności systemu przewyższa ten, jakim szczycą się najlepsze piece CO. Ciepło pochodzące z pompy jest i tanie, i ekologiczne.