To, czy ciepło będzie się utrzymywało w pomieszczeniach nie jest zależne wyłącznie od wydajności urządzeń grzewczych. Ma na to wpływ tak naprawdę wiele rozmaitych czynników. Nawet najdroższe urządzenie grzewcze o największej mocy może okazać się niewystarczające, jeśli okaże się na przykład, że szczelność budynku nie jest zbyt duża.
Tego, czy nasz dom czy mieszkanie są szczelne, nie jesteśmy w stanie ocenić sami. Potrzebna jest kontrola ze strony specjalistów, którzy - za pomocą specjalnych urządzeń - dokonają pomiaru szczelności budynku i wydadzą certyfikat, który będzie świadczył o tym, czy energia w budynku jest utrzymywana.
Zgodnie z prawem obecnie każdy budynek, zarówno mieszkalny, jak i budynki użyteczności publicznej muszą posiadać aktualne świadectwo charakterystyki energetycznej. Takie świadectwo mogą wystawiać tylko określone osoby, które prowadzą działalność w zakresie kontroli szczelności budynków.
Jeśli okaże się, że budynek nie jest szczelny i ciepło ucieka na przykład przez źle wstawione drzwi czy okna, konieczne staje się uszczelnienie. W przypadku domów jednorodzinnych, dobrym rozwiązaniem jest obłożenie elewacji płytami warstwowymi ze styropianowym rdzeniem, które znakomicie utrzymują ciepło wewnątrz budynku, nie doprowadzając do jego uciekania.
Oczywiście, takie ocieplenie budynku trochę kosztuje, jeśli jednak weźmiemy pod uwagę wysokie opłaty za podgrzewanie nieszczelnego budynku i uświadomimy sobie, że dotąd nasze pieniądze ulatywały przez nieszczelne okna czy drzwi, szybko zdecydujemy się na ocieplanie.
Jeśli jednak nie posiadamy odpowiednich funduszy, które mogłyby się okazać wystarczające, aby zapłacić za ocieplenie budynku, możemy zainwestować w urządzenia, które zostaną wykorzystane do dogrzewania w tych pomieszczeniach, gdzie tego ciepła jest najmniej.
Przykładem takich pomieszczeń są na przykład łazienki, gdzie na ogół - także ze względu na utrzymującą się w pomieszczeniu wilgoć - jest nieco chłodniej aniżeli w pozostałych pomieszczeniach w budynku. Jeśli chcemy czuć się w łazience komfortowo i nie dygotać z zimna po wyjściu z kąpieli, warto zainwestować na przykład w promienniki elektryczne.
Są to niezwykle nowoczesne i wydajne urządzenia, które świetnie sprawdzają się w mniejszych pomieszczeniach. Warto przy tym wspomnieć o tym, że początkowo promienniki występowały jako podwieszane urządzenia, zasilane energią z instalacji gazowych. Z konieczności więc taki promiennik można było wykorzystać tylko na dużych powierzchniach, aby powstające produkty spalania nie kumulowały się w pomieszczeniu.
W małych pomieszczeniach takie promienniki nie miałyby szans się sprawdzić - co więcej, mogłyby stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia przebywających w pomieszczeniu osób. Z tego też względu producenci takich urządzeń zaczęli myśleć nad tym, by stworzyć urządzenie, które będzie można wykorzystać na małej powierzchni, a które nie będzie produkowało spalin.
Postanowiono więc spróbować wykorzystać energię elektryczną do ogrzewania - tak powstały promienniki elektryczne, które dziś są niezmiernie popularne i chętnie wykorzystywane w różnych typach budynku. Na dużych powierzchniach takie promienniki elektryczne mogłyby pobierać bardzo dużo energii - ich wykorzystanie byłoby więc mało opłacalne.
Na małych powierzchniach, przy niezbyt dużej mocy tych urządzeń, promienniki elektryczne sprawdzają się świetnie. Mogą być bez problemu montowane w łazienkach i z powodzeniem zapewniać ciepło.