Promienniki elektryczne w obiektach drobiarskich

Ogrzewanie za pomocą promienników elektrycznych uważane jest najbardziej efektywny system grzewczy w dużych pomieszczeniach przemysłowych, takich jak wszelkiego rodzaju hale, również obiekty drobiarskie. Promienniki elektryczne dają możliwość dowolnego wydzielania stref grzewczych pozwala na programowanie temperatury otoczenia i czasu grzania. Jest to istotne przy wylęgu piskląt i ich hodowli.

W ogrzewaniu obiektów drobiarskich stosuje się urządzenie zwane kwoką. Nazwa nie jest przypadkowa - urządzenie ma zastąpić pisklętom ciepło matki (kwoki). Pisklęta, np.: kurczęta, małe indyki, gęsi, czy kaczki potrzebują dużo ciepła. Jest to szczególnie ważne w pierwszych tygodniach życia ptaszków. Ciepło zapewniają im sztuczne kwoki. To maszyny wyposażone w elektryczne czujniki oporowe lub promienniki podczerwieni.

Sztuczna kwoka zapewnia pisklętom odpowiednią temperaturę konieczną do ich wzrostu, zastępuje matkę. Dzieje się tak za sprawą cyrkulującego w jej wnętrzu ciepłego powietrza. Działanie sztucznej kwoki jest podobne do działania promienników elektrycznych- ogrzewa, a przy tym jest ekonomiczne, więc znacznie obniża koszty hodowli drobiu.

Większość sztucznych kwok jest wyposażone w podajniki pokarmu i wody, oświetlenie (wystarczy 15vatowa żarówka) wewnętrzne oraz pojemnik na odchody. Pozwala odchować nawet 70 piskląt. Małe ptaszki znajdujące się pod sztuczną kwoką czują się bezpiecznie. Trzeba pamiętać, aby zapewnić pisklętom źródło światła - wychowywane w ciemności słabiej rosną.

Pomieszczenie, w którym mają przebywać pisklęta musi być suche, szczelne, nie można dopuścić do przeciągów, ważna jest również możliwość wietrzenia. Do ogrzania ptaszków najlepszy jest promiennik o mocy 250vat. Temperatura podłoża w pierwszych tygodniach życia piskląt powinna wynosić minimum 31 stopni, później można ją obniżyć. Im starsze pisklęta, tym mniej sztuk może przebywać na metrze kwadratowym.